Zemřel Jiří Vacek. Drsný válečník s drogami

Jiří Vacek. První ředitel Městské policie Liberec, zastupitel, náměstek primátora v  letech 1998–1999. Narodil se 13. srpna 1947 v Jindřichově Hradci, v letech 1968– 1989 pak žil v  emigraci, především v Německu. Když se po sametové revoluci vrátil, působil v bezpečnostních složkách a jako odborník na protidrogovou politiku.


Do Liberce jej přivedl v roce 1993 tehdejší primátor Jiří Drda; Vacek se na tři roky stal vůbec prvním ředitelem Městské policie Liberec a zasloužil se o její významné personální rozšíření, profesionalizaci vč. výcviku, výstroje a výzbroje i nezbytného koncepčního ukotvení. Jestli někdo položil kvalitní základy naší městské policie, pak právě Jiří Vacek. Do libereckého zastupitelstva byl zvolen už v roce 1994 jako nestraník na kandidátce ODS, dva roky zastával pozici radního.

Vackův volební úspěch

Jeho velká politická chvíle však nastala v  komunálních volbách v roce 1998, kdy libereckou KDU‑ČSL, vůbec poprvé a naposledy jako samostatný subjekt (!), přivedl do zastupitelstva a pro sebe na rok získal post náměstka primátora pro bezpečnost a  sociálně patologické jevy. A samosebou také pozici velitele „své“ městské policie, kterou jinak běžně zastává primátor města. To se nikdy předtím ani potom nestalo. Volební úspěch byl nepochybně jeho dílem; přestože KDU‑ČSL získala jen těsně přes 5 %, on sám si vysloužil přes 4 tisíce preferenčních hlasů. Jsem si poměrně jist, že svým šarmem a širokým úsměvem dokázal uhranout zejména dámskou část voličstva. S Jiřím Vackem jsem se jako novinář v letech 1998–2007 potkal nesčetněkrát nejen při oficiálních příležitostech.

Po osobní zkušenosti tvrdě proti drogám

Častokrát jsme spolu zašli i na kávu a přátelsky rozprávěli o politice, bezpečnostní situaci i  protidrogové problematice, v níž vždycky zastával tvrdou represivní pozici. V tom se nikdy nezměnil, zrcadlila se tam ostatně jeho osobní zkušenost, jíž se nijak netajil (od roku 1999 mj. vydával i časopis Závislost, o dva roky později pak za svou činnost získal Medaili Národní protidrogové centrály). Byl vždycky velmi otevřený, což bylo pro novináře velmi vděčné, byť jsem na jeho žádost musel řadu informací jen vnímat, nikoli už publikovat.

Hvězdné příchody, dramatické odchody

Jiří Vacek byl mužem raketových vzestupů i  stejně chvatných pádů, hvězdných příchodů i drama tických odchodů. Možná proto jsem ho měl rád. Jeho – redaktore, tak co na to říkáte? – mi bude chybět. Byl to on, kdo mi 11. září 2001 brzy dopoledne telefonoval o  teroristickém útoku na newyorská Dvojčata a  zastihnul mě  – zatím zcela bez informací  – na cestě z  Chrastavy, kde jsem tehdy bydlel, do Liberce. Jako bezpečnostní expert si dokázal barvitě představit, co takový útok může vyvolat. S Jiřím Vackem jsem naposledy hovořil někdy v roce 2015 už jako náměstek primátora. Z jižních Čech, kam se z  Liberce přestěhoval jako už velmi nemocný, mě požádal o malou službu, která se týkala jeho rodinného domku v Harcově. Tehdy už byl imobilní a nemohl do Liberce sám přijet. Samozřejmě jsem vyhověl. Následný telefonát s poděkováním už byl poslední. Jiří Vacek zemřel 10. října 2018 ve věku 71 let, poslední rozloučení se uskutečnilo 6. listopadu v Českých Budějovicích.

Ivan Langr (SLK), náměstek libereckého primátora


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE