Změna po patnácti letech. Nové hasičské stejnokroje, které nenafukují tělo, navrhli na liberecké univerzitě

Po více jak 15 letech se čeští profesionální hasiči rozhodli změnit jeden ze svých stejnokrojů. Oděv navrhli na liberecké technické univerzitě. Nový služební stejnokroj respektuje linie těla, „nenafukuje“ postavu a je z pohodlnějšího materiálu. První vzorky už hasiči obdrželi a připravují nákup ověřovací série. Pokud budou spokojení, plánují nový stejnokroj zavádět v roce 2022.


„Ne všichni členové hasičského sboru a ne ve všech situacích musí nosit „těžké“ pracovní oděvy, ve kterých je vídáme asi nejčastěji, když vyjedou s vozy do záchranné akce. Řada členů sboru pracuje na stanicích, v kancelářích a operačních střediscích, jezdí na služební cesty, účastní se pracovních schůzek. Pro tyto případy má Hasičský záchranný sbor České republiky ve výbavě již 25 let také stejnokroj II, který už více jak 15 let neprošel žádnou inovací. Teď se to má změnit,“ uvedl Radek Pirkl z Technické univerzity v Liberci.

Nový služební stejnokroj má být podle Pirkla pohodlný, aby v něm členové sboru mohli chodit po celý den a po celý rok. Materiál by měl být proto komfortní, přitom však odolný, nemačkavý a nenáročný na údržbu. V ideálním případě by mělo materiálové složení zajišťovat rozptyl elektrostatického náboje a zamezovat šíření plamene, barva zůstává tradiční – modrá, odolná a stálá, vzhled a střih mají respektovat stávající trendy ve výstroji hasičského sboru, ale zároveň by měly být i nadčasové.

Samozřejmou součástí tohoto stejnokroje jsou výšivky na rukávech, prostor pro jmenovku a hodnosti a místo pro reflexní nápis „HASIČI“ v horní části zad. „Tak znělo zadání, které dostali naši návrháři z katedry designu fakulty textilní z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky,“ dodal Pirkl.

Předtím než se pustili Zuzana Veselá a Ondřej Ludín do práce, provedli důkladnou rešerši historických zdrojů i současných trendů ve světě.

„Hledali jsme v české i československé historii a také současnosti. Zajímalo nás řešení a zpracování stejnokrojů a pracovních oděvů u zahraničních sborů a celkový vzhled hasičských pracovních uniforem ve světě. Výtvarně byla přenesena do současnosti jednoduchá, postavě přirozená silueta z uniforem prvorepublikových hasičů,“ říká spoluautorka návrhu Zuzana Veselá z katedry designu.

Řád a hrdost spojená s přímým držením těla

„Silueta reflektuje požadavky na současný moderní oděv se střihovým řešením přirozené linie ramen, pasu a boků v lidských proporcích. Oděvy jsou spolu tvarem v harmonii se siluetou pánskou, tak i dámskou. Střihové řešení oděvů je na takzvanou polopřiléhavou siluetu. Ta zaručuje volnost přirozeného pohybu a celkovou dobrou ergonomii. Řád a hrdost se nám výtvarně pojila s přímým držením těla,“ dodal kolega z katedry Ondřej Ludín.

Výběr materiálů i doplňků podřídili návrháři tomu, aby byly cenově přijatelné a dostupné v rámci trhů Evropské unie. Vytvořili návrhy, technickou dokumentaci a také referenční vzorky nového stejnokroje v pánské i dámské variantě. Představili je vrcholným zástupcům generálního ředitelství hasičů i krajských hasičů a setkali se s nadšením.

Foto: 3 x Aleš Jungmann

„Nad referenčními vzorky můžeme říci, že Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci splnila dané zadání nad očekávání dobře, a věříme, že spolupráce s fakultou bude i nadále pokračovat až do úspěšného zavedení nového stejnokroje,“ uvádí Martin Kučera, ředitel odboru provozního a správy majetku Generálního ředitelství HZS ČR.

Aktuálně se pracuje na průmyslově-právní ochraně navrženého stejnokroje. V první fázi hasiči plánují zadat do výroby zhruba 300 zkušebních stejnokrojů a dát je svým členům k testovacímu užívání, to by mělo proběhnout ve druhé polovině příštího roku.

„Pro nás bude důležitá zpětná vazba po nějaké době nošení. Budeme tak schopni doladit uniformy i po stránce každodenní funkčnosti do všech detailů. A to zejména v množství, uložení a hloubce kapes i délce a šířce jednotlivých částí oděvů. Po určité době je nutné se opět sejít a vyhodnotit jednotlivé detaily, než by se celkově ,přešatiloʻ,“ míní Zuzana Veselá.

„V ideálním případě začnou přecházet stejnokroje z designérské dílny naší fakulty do výstroje profesionálních hasičů na přelomu let 2021/2022,“ uzavírá Pirkl.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE